Bogata povijest i kulturna baština
Bogata povijest i kulturna baština
Tijekom povijesti Hrvatska je dolazila u doticaj s brojnim kulturama što se očituje u njenom bogatom kulturno-povijesnom nasljeđu. Na malom geografskom prostoru koji zauzima Lijepa naša nalazimo brojne povijesne gradove, srednjovjekovne gradiće, utvrde i dvorce te katedrale. Kulturni značaj Hrvatske prepoznao je i Unesco uvrstivši u svoj popis deset prirodno-kulturnih dobara i čak sedamnaest nematerijalnih kulturnih dobara.
Autor: Ivo Biočina
Autor: Ivo Biočina
Autor: Ivo Biočina
Područje Istre
Prisustvo raznih naroda na području Istre utjecalo je na bogato povijesno kulturno nasljeđe ove regije. Tragovi burne povijesti vidljivi su u svakom gradu i selu, na obali i u unutrašnjosti. Špilja Šandalja kraj Pule prapovijesno je nalazište koje svjedoči o naseljavanju prvih stanovnika, a Ilirska gradinska naselja odnosno utvrde na brežuljcima mogu se pronaći na čitavom istarskom području. Antički spomenici iz rimskog doba spomenici su svjetske kategorije koji privlače posjetitelje iz raznih krajeva. Najpoznatiji je svakako pulski Amfiteatar – glasovita Arena koja je nekoć služila za gladijatorske borbe a danas je mjesto održavanja mnogih koncerata i manifestacija, te poznatog Pula Film Festivala. Eufrazijeva bazilika u Poreču izgrađena je u 6. stoljeću na mjestu ranokršćanske crkve. Ovaj predivan spomenik ranobizantske arhitekture dio je Svjetske kulturne baštine od 1997. godine.
Područje Dalmacije
Svaki dalmatinski grad priča svoju priču, svako malo povijesno mjestašce osvaja svojim šarmom. Regija je to raznolikosti i prirodno-kulturnih bogatstava, a od ukupno deset prirodnih i kulturnih dobara uvrštenih u Unescovu listu Svjetske baštine, većina ih se nalazi upravo na području Dalmacije. Zadar je sjevernodalmatinski drevni grad star tri tisuće godina. Među mnogim povijesno kulturnim znamenitostima ističe se crkva Sv. Donata, a najpoznatija atrakcija su svjetski poznate Morske orgulje na zadarskoj rivi i Pozdrav Suncu. Šibenik očarava starom jezgrom punom srednjovjekovnih kuća i palača. Katedrala Svetog Jakova i tvrđava Sv. Nikole upisane pod Unescovom su zaštitom. Bogata ostavština Splita privlači brojne posjetitelje, a simbol mjesta, Dioklecijanova palača također je uvrštena u Unescov popis Svjetske kulturne baštine. Trogir je još jedan povijesni dragulj Hrvatske koji je 1997. godine zbog zavidnog broja kulturno- povijesnih spomenika uvršten u Unescovu Svjetsku baštinu, dok je Stari grad u Dubrovniku na Unescovoj listi od 1979.
Kulturno povijesno nasljeđe otoka
Hrvatska je zemlja s više od tisuću otoka u kojima također brojne-povijesno kulturne znamenitosti svjedoče o prošlim vremenima. Tako je u Baškoj na otoku Krku pronađen najznačajniji spomenik pisan glagoljicom, Baščanska ploča, a na otoku Cresu Valunska ploča, dvojezični i dvopisamski natpis. Otok Pag poznat je po dugoj tradiciji čipkarstva koja korijene vuče još iz 15.stoljeća, a zanimljivo je posjetiti i Muzej soli u gradu Pagu u kojem su alati i naprave pomoću kojih se u prošlosti vadila i prenosila sol. Posebnost Starogradskog polja na otoku Hvaru s antičkim suhozidima leži u činjenici da je ostalo nepromijenjeno od grčkih vremena pa sve do danas, a zadržalo se i autentično poljodjelstvo – uzgoj vinove loze i maslina. Mistični i netaknuti otok Mljet zadivljuje svojom ljepotom a značajan dio kulturne baštine predstavlja Rimska palača i otočić svete Marije na kojem se nalazi vrijedna sakralna građevina, benediktinski samostan iz 12 stoljeća.
Središnja Hrvatska
Središnja Hrvatska obiluje vrijednom povijesno-kulturnom baštinom, srednjovjekovnim gradovima, romantičnim dvorcima, muzejima i ljekovitim toplicama. Daruvar predstavlja zelenu oazu zdravlja, krase ga perivoji i višestoljetna stabla, a njegova bogata prošlost vezana je uz ljekovite termalne izvore koje su koristili brojni narodi. Tragovima prošlosti vodi nas i Andautonia, staro rimsko naselje gdje su iskopinama otkriveni ostaci ulica i termi, te pronađeni novčići, nakit, skulpture i freske. Sedamdesetak kilometara sjevernije nalazi se jedno od najznačajnijih paleontoloških lokaliteta na svijetu, nalazište krapinskih neandertalaca. Ludbreg je dojmljiv gradić u sjeverozapadnom dijelu zemlje, grad legendi i čuda, u kojem se održava i manifestacija Sveta Nedjelja, a nedaleko njega nalazi se Varaždin, barokni grad koji oduševljava svojom arhitekturom. U povijesnom Starom Gradu nalaze se palače, crkve i samostani te jedna od najstarijih vijećnica u Europi. Grad je poprište raznih događanja tijekom godine, među kojima su najpoznatije Glazbene barokne večeri i Špancirfest, ulični festival zabave, smijeha i pozitivnih emocija.
Slavonija - regija zlatnih ravnica i zelenih gora
Ovo je područje bogatih narodnih običaja, tradicionalne glazbe, vinskih podruma i seoskih domaćinstava. Slavonski Brod poznat je po jednoj od najvećih tvrđava u Hrvatskoj te impresivnom baroknom franjevačkom samostanu a nedaleko Broda, u plodnoj Požeškoj dolini, smjestilo se Kutjevo. U ovoj vinskoj prijestolnici kontinentalne Hrvatske nalaze se glasoviti kutjevački vinski podrumi. Najveći slavonski grad Osijek smješten je na desnoj obali rijeke Drave uz koju se mogu pronaći ostaci nekadašnje osječke tvrđave-Tvrđe. Pedesetak kilometara od Osijeka nalazi se Đakovo koje se ponosi najznačajnijom sakralnom građevinom u Slavoniji, katedralom iz 19.stoljeća, a istočno od Đakova smjestili su se Vinkovci čije je područje bogato raznovrsnom divljači, a uz dugu tradiciju lovnog turizma, razvijen je i sportski ribolov. Nedaleko Vinkovaca nalazi se Vukovar, u čijoj je blizini smješten arheološki lokalitet Vučedol na kojem je pronađena Vučedolska golubica, danas prepoznatljivi simbol grada Vukovara.
Hrvatski dvorci
Kulturnu baštinu Hrvatske čine i mnogobrojni dvorci koji su u prošlosti bili stalna rezidencija pripadnika plemićke obitelji. Većina je sagrađena u Srednjem vijeku, a mnogi su restaurirani i otvoreni za posjetitelje. Jedan od najpoznatijih i najljepših je svakako Trakošćan koji datira iz konca 13.stoljeća a u njegovoj je okolici park šuma s velikim umjetnim jezerom. Prekrasan dvorac Ozalj izgrađen je na litici ispod koje protječe rijeka Kupa. Nadograđivan je u raznim epohama, a konačan izgled dobiva u 18. stoljeću. Potrebno je spomenuti i dvorac Mailath u sklopu općine Donji Miholjac koji je jedan od najočuvanijih dvoraca u Hrvatskoj te jedan od posljednje izgrađenih dvoraca s početka 20. stoljeća.